Erzurum'un ilk düşünce derneği
                                 gönülde, fikirde, eylemde biriz; şehrimiz için varız                       24.06.2021 Perşembe
Nevrettin ÇAĞLAR
06.12.2011
GELECEK KAYGIMIZ...

HALİMİZ NE OLACAK …

Strateji merkezimizin görüşlerinin büyük çoğunluğunu, başkanımız Sayın Vahdet Nafiz Aksu bey sitemizde ve çeşitli platformlarda dile getiriyor, çeşitli projeler üretiyor. Üretilen bu projeleri kamuoyu ile paylaşıyor. Umarım üretilen bu projelerden, çizilen bu yol haritalarından ilgililer faydalanır dolayısıyla Erzurum’a  hizmet edilir. Düşünce merkezimizin lokomotif görevini gören Vahdet beye bu nedenle şükranlarımı sunuyorum.

 

Ben burada, aslında genelin sorunu olan ama, lokal bir bölgede yaşadıklarımı, gördüklerimi aktarmak istedim. Belki birileri bir ders çıkarır, ilgililer araştırır gereğini yapar.

 

Bizler görevimiz gereği Ankara’da yaşıyoruz. Ama hemen her yıl tatilimizin en az yarısını memleketimiz Erzurum ve ilçelerinde geçiriyoruz.

 

Yaşadığımız köyümüzde eskiden her aile;

-          Yediği ekmeği kendi pişirirdi,

-          Kışlık yağ, peynir, un, bulgur, patates v.b. ürünleri,

-          Hayvanlarının kışlık yemini kendisi üretirdi.

-          Ticari ve damızlık manada hayvancılığı en iyi şekilde yapardı.

 

Bunları çoğaltmak mümkün, yöresine göre üretim farklılıkları göstermekle birlikte, tüm köylü halkının üretime dolayısıyla memleket ekonomisine bir katkısı vardı. Herkes kendi çapında üretime katkıda bulunuyordu.

 

Son zamanlarda durum nasıl? Memlekete geliriz;

-          Bir köy ekmeğine hasretiz. Her sabah köye bir araçla İlçe veya beldeden ekmek gelir herkes çıkıp ihtiyacını oradan alır. Eski taş fırınlar maalesef kapanmış.

-          Bir köy yumurtası bulman imkansız.

-          Süt, yoğurt, peynir ilçeye gidip marketten almalısınız.

-          En önemli ağız tadımız olan bir ahbap kebabını canınız istedi ise, alıp Cağ kebabı yapacak küçükbaş hayvan bulamazsınız.

-          Arpa, Buğday ekilen tarlalar, çayır haline getirilmiş veya boş bırakılmış durumda.

 

Velhasıl bunları artırmak mümkün. Bu durumun sebebini sorduğumuzda, bin bir türlü şikayet, özellikle maliyet artışları ve gelecek kaygısıyla insanlar yaşadıkları topraklardan umudunu kesmiş, buraları bırakıp başka şehirlere göçün yolunu aramaya koyuldukları görülmektedir.

 

Bu lokal tespit, aslında genelin de sorunudur. Umarım siyasiler, Üniversitemiz iş adamlarımız bu konuları hep beraber gündemine alır da kalıcı uzun vadeli çözümler üretirler.


Yazarın Önceki Yazıları
14.01.2011   INTERNET