Erzurum'un ilk düşünce derneği
                                 gönülde, fikirde, eylemde biriz; şehrimiz için varız                       24.06.2021 Perşembe
Vahdet Nafiz AKSU
08.05.2011
ORTADOĞU VE AVRASYA’NIN HOLLANDASI: ERZURUM!

TRT Anadolu'da değerli dostum Selahattin Şener'in hazırlayıp sunduğu Anadolu Gündemi programına ENER’İ temsilen konuk oldum.

 

Bir saat süren canlı yayında Erzurum’u konuştuk. Yüzlerce yerel televizyona yayın servisi yapan bir seçkin kanalda konuk olmak güzeldi, Erzurum’u konuşmak güzeldi, Erzurum’u bir Erzurumlu programcıyla konuşmak daha da güzeldi.

 

Selahattin ŞENER’İN, mesleki becerisinden süzülüp gelen sorularının her biri önemliydi. Ancak ‘Doğu Anadolu ve Erzurum’un şu anki ekonomik tablosunu ve geleceğe yönelik hedeflerini irdeleyen sorusu elbette şehrin yoğunlaşması gereken ana ekseni ifade ediyor.

 

Erzurum nasıl kalkınacak? Öncelikli hedefleri ne olacak? Bu soruların cevabını yıllardır birlikte arıyoruz. Şehrin düşünen beyinlerinin her sohbetinde bu konu temel gündemi teşkil ediyor.

 

Şehir önderlerinin yıllardır yoğurup şekillendirdiği kalkınma manifestosunun temel taşları nedir diye sorsanız, verilecek cevap şudur: Kış turizmi, Sağlık, Eğitim ve Hayvancılık…

 

2011 Üniversiteler Arası Kış oyunlarının şehrimizde yapılmasıyla Kış Turizminde sıçranma yaşandı. Sektör önemli tesislere kavuştu, büyük yatırımlar yapıldı.

 

Daha da önemlisi ‘bu iş Erzurum’da olur' anlayışı ülke içinde ve dış dünyada yerleşti. Erzurum, dünya kış turizmi ailesinin birinci sınıf üyesi oldu.

 

Erzurum'un sağlık merkezi olması konusunda Sağlık Bakanı Recep Akdağ, büyük emekler verdi, sağlık alt yapısında önemli adımlar atıldı.

 

Bölge hastanesi fiziki koşullar bakımından sayılı merkezler arasına girdi.

Üniversite hastanesi tesis ve hekimlik düzeyi bakımından aşama kaydetti. Organ naklinde iddialı hale geldi.

 

Erzurum'da sağlık kenti kurulması kararlaştırıldı.  Bölgenin uluslar arası boyutta ileri sağlık merkezi olmasında bu proje hayati önem taşıyor. Bu gerçekten çok önemli projeleri, daha önce ısrarla önerdiğimiz ‘İngilizce Tıp Fakültesinin’ bir an önce açılması taçlandıracaktır.

 

Erzurum, ‘üniversite şehri’ olma yolunda da büyük adımlar attı. İkinci üniversite yasası çıktı. Teknik Üniversitenin iyi bir teşkilatlanma ve çağdaş bölümlerin açılmasıyla ‘Bilim ve Teknoloji Üssü’ olması mümkündür. Vakıf üniversiteleri de inşallah yakında devreye girecek.

 

SIRA TARIM VE HAYVANCILIKTA

 

Türkiye’nin, hayvancılıkta “Devrimsel Dönüşüm Projesi” uygulamanın merkezinin de Erzurum olması gerektiğini savunuyoruz.

 

Tarım ve hayvancılıkta sağlanan iyileştirmeler var. Yem bitkilerinin ve süt hayvancılığı teşvik ediliyor, kredi desteği sağlanıyor. Tesisleşme yolunda önemli adımların atıldığını gözlemliyoruz.

 

Bu çalışmaların ‘Sektörü ve Türkiye Hayvancılığını Şaha kaldıracak’ bir atılıma dönüşmesinin yolu ‘Erzurum’dan’ geçiyor. Erzurum ve bütünüyle Doğu Anadolu, hayvancılık alanında Ortadoğu ve Avrasya’nın HOLLANDASI olmaya elverişlidir.

 

Erzurum ve Doğu, hava demiryolu ulaşımı merkezi olma yolunda. Tiflis Demiryolu ve Hızlı Tren projelerinin gerçekleşmesiyle ERZURUM 21.Asrın İPAKYOLU merkezi olacaktır.

 

Bu avantaj ve imkânları bir araya getirdiğimizde ERZURUM’UN ORTADOĞU VE AVRASYANIN ET, SÜT, BAL MERKEZİ, OLAYI SLOGANLAŞTIRMA AMAÇLI SÖYLÜYORUM, HOLLANDASI OLMASI işten bile değil.

 

Hayvancılık ve ileri teknoloji destekli bağlı sanayi, organik tarım, Erzurum’un hala en temel kalkınma ve zenginleşme dinamiğidir. Bu alanda yapılacak sıçrama, gelirin, refahın geniş kitlelere yayılmasına imkân verecektir. Üretim kaynaklı zenginlik yaratımını mümkün kılacaktır.

 

Bunun modeli, KIŞ TURİZMİNDE UYGULANAN 2011 m       odelidir… Yani, politika tespiti ve tesisleşmeyi doğrudan Hükümet yönlendirmeli, projenin arkasında Sayın Başbakan durmalı.

 

Biz, TRT Anadolu’nun canlı yayınında bunları konuştuk, tıpkı yüksek bürokratların, siyasetçilerin da her fırsat ve ortamda konuştukları gibi… Konuşmaya, tartışmaya devam edelim ki ‘yeterli toplumsal talep oluşsun’ ve siyaset meseleye el koysun!

 

 

 


Yazarın Önceki Yazıları
24.05.2010   Doku Mühendisliği Bölümü Açabilir miyiz?
21.07.2010   ORGAN NAKLİ MERKEZİ'NİN YENİ DÖNEMİ
28.07.2010   ERZURUM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
09.08.2010   ADINA ERZURUM DEMİŞİZ
23.08.2010   ENER STRATEJİ MERKEZİNİN SON ÖNERİSİ
30.08.2010   KİMİ NE HAKLA, NASIL AFFEDECEKSİN?
30.09.2010   İKİ HALK BİR MİLLET, TEK EĞİTİM DİLİ TEK DEVLET
04.10.2010   Erzurum, Hafızasını yitirmiş bir şehir olmamalı
11.10.2010   HANEFİ AVCI DİYOR Kİ
21.10.2010   BİR BULUT VARDI YAYLADA
01.11.2010   MALATYA GÜNLEDİNDE KADAYIF DOLMASI YEMEK
16.11.2010   KURBAN İLE KURBAN OLDUN MU SEN?
27.12.2010   ALAVERE DALAVERE DEVLET ÖCALAN'I SALIVERE
13.01.2011   ERZURUM ZİRVESİNİN ÖNEMİ
15.01.2011   ERZURUM “MIKNATIS ŞEHİR“ OLABİLECEK Mİ?
23.01.2011   YAĞDIR MEVLAM KAR
27.01.2011   WELCOME THE WORLD'S YOUNG PEOPLE, BE A PART OF ERZURUM
14.02.2011   ATANMIŞIN SESİ SEÇİLMİŞTEN ÇOK ÇIKARSA
28.02.2011   “YENİ DADAŞLIK RUHU”NU İHYA VE KENT GELECEĞİNİ İNŞA DAVASI
06.03.2011   YAŞASIN, BEN DALKAVUĞUMU BULDUM!
13.03.2011   MİLLETVEKİLLERİNE TEŞEKKÜRLER,ADAY ADAYLARINA BAŞARILAR…
17.04.2011   GELENLER HOŞ GELDİ, GİDENLERE SELAM OLSUN