Erzurum'un ilk düşünce derneği
                                 gönülde, fikirde, eylemde biriz; şehrimiz için varız                       24.06.2021 Perşembe
Vahdet Nafiz AKSU
17.04.2011
GELENLER HOŞ GELDİ, GİDENLERE SELAM OLSUN

Yıllar gelip geçer, koltuk gider, makam mazide kalır, ama eğer varsa başarı tacı baştan hiç inmez. Zühre yıldızı gibi parlayıp durur.

Tezyinatı ‘eser’ olan başarı tahtı, kişiye zimmetlidir. Hizmet namı kıyamete dek yürüyen kişi ne kadar talihlidir, tarih bile onu alkışlamaya doyamaz…


Milletvekili adaylarının açıklanmasıyla seçim ‘sath-ı mailine’ tam anlamıyla girmiş olduk.

Tüm milletvekili adaylarını yürekten kutluyorum, Erzurum’a hizmet yolunda kendilerine üstün başarılar diliyorum.

Görevini tamamlayan 23.dönem milletvekillerine bundan sonraki hayatlarında mutluluk temenni ediyorum. Ellerinden geldiğince çalıştı, çabaladılar, alın teri döktüler.

Yıllar gelip geçer, koltuk gider, makam mazide kalır, ama eğer varsa başarı tacı baştan hiç inmez. Zühre yıldızı gibi parlayıp durur.

Tezyinatı ‘eser’ olan başarı tahtı, kişiye zimmetlidir. Hizmet namı kıyamete dek yürüyen kişi ne kadar talihlidir, tarih bile onu alkışlamaya doyamaz…

Önceki dönem vekillerinin performans değerlendirmesini halkımız yapacak. Ya onları başlarındaki eşsiz ‘hatır’ tacıyla gönlünde misafir etmeyi sürdürecek, ya da ‘unutulma’ mahzenine terk edip cezaların en büyüğüne müstahak görecek.

Bize şahsımız adına teşekkür ve helallik düşüyor.

***

Siyasetin ‘bilirkişisi’ olarak nitelediğim dostlarıma sokağın sesini sordum.

“Adayların açıklanmasından sonra şehrin nabzını tuttunuz mu?” dedim. “Sokakta şimdilik sessizlik hâkim” dediler.

Sokak, adayların sahaya inmesiyle şenlenecektir. Partilerdeki ‘aday memnuniyetsizlikleri’ partililik bilincinin ağır basmasıyla yerini ‘kabullenmeye’, sonra da desteğe bırakacaktır.

ENER, adına yaptığımız açıklamada da ifadeye çalıştık. Seçim bir demokrasi şölenidir. Seçmen düğünüdür. En azından biz öyle olmasını temenni ediyoruz.

Siyasi parti yöneticileri, bundan sonraki süreçte tabanlarını harekete geçirecek bir medeni yarışın önderleri olmalılar.

Tüm adaylarımızın kendilerine özgü çok değerli fikir ve projelerinin olduğundan şüphem yok. Kim dağarcığı bomboş vaziyette böyle önemli bir yolculuğa çıkar ki… Ama kayda değer hizmet projelerinin olması yeterli değil… Onların halkla paylaşılması lazım…

Her aday, önemli kent sorunları hakkında neler düşündüğünü, ne gibi projeler geliştirdiğini, projeleri hangi yöntem ve kaynakla hayata geçireceğini ayrıntılı olarak halkla paylaşmalıdır…

Bu konuda medyaya da önemli rol düşüyor.

“Adaylar bu şehre dair neler düşünüyor, neler planlıyor?” sorusunun cevabını aramak noktasında ‘araştırmacı, soruşturmacı’ gazeteciliğe ihtiyaç var.

Sivil toplum kuruluşlarının adaylara ‘fikri ve entelektüel destek’ noktasında cömert davranmaları da ‘seçim kampanyalarının’ kalitesini artırabilir.

Gazetelerde açıklamasını okuyacağınız ENER, adaylar ve partilerin seçim kampanyası yaklaşımları konusunda önemli tespitler yapıyor, önerilerde bulunuyor.

Açıklamadan bir bölümle yazımızı noktalayalım.

“Bu süreçte, tüm siyasi partilerimizden daha özgün, şehir gerçekleriyle uyumlu, olabilir, sürdürülebilir çalışmalar bekliyoruz.

Parti ve adayların şehrin temel meseleleri üzerinde hem hazırlık yapmaların, hem bu konudaki fikirlerini halkla daha çok paylaşmaları yararlı olacaktır.

Hizmet planlaması konusunda en muteber ilham kaynağı halktır. Bu fırsatı değerlendirmelerinde kendileri açısından yarar görüyoruz.

Bu noktada parti ve adaylara sivil toplum kuruluşlarının, üniversitenin, kanaat önderlerinin, yazar ve gazetecilerin destek olmalarının önemli olduğunu vurguluyoruz. Hizmet çorbasında herkesin tuzu bulunmalıdır.

Yerel kanaat önderleri, entelektüel çevreler ve basın mensuplarını dikkate almayan bir seçim stratejisi, iddialı partilere ve ciddi adaylara yakışmaz.”


Yazarın Önceki Yazıları
24.05.2010   Doku Mühendisliği Bölümü Açabilir miyiz?
21.07.2010   ORGAN NAKLİ MERKEZİ'NİN YENİ DÖNEMİ
28.07.2010   ERZURUM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
09.08.2010   ADINA ERZURUM DEMİŞİZ
23.08.2010   ENER STRATEJİ MERKEZİNİN SON ÖNERİSİ
30.08.2010   KİMİ NE HAKLA, NASIL AFFEDECEKSİN?
30.09.2010   İKİ HALK BİR MİLLET, TEK EĞİTİM DİLİ TEK DEVLET
04.10.2010   Erzurum, Hafızasını yitirmiş bir şehir olmamalı
11.10.2010   HANEFİ AVCI DİYOR Kİ
21.10.2010   BİR BULUT VARDI YAYLADA
01.11.2010   MALATYA GÜNLEDİNDE KADAYIF DOLMASI YEMEK
16.11.2010   KURBAN İLE KURBAN OLDUN MU SEN?
27.12.2010   ALAVERE DALAVERE DEVLET ÖCALAN'I SALIVERE
13.01.2011   ERZURUM ZİRVESİNİN ÖNEMİ
15.01.2011   ERZURUM “MIKNATIS ŞEHİR“ OLABİLECEK Mİ?
23.01.2011   YAĞDIR MEVLAM KAR
27.01.2011   WELCOME THE WORLD'S YOUNG PEOPLE, BE A PART OF ERZURUM
14.02.2011   ATANMIŞIN SESİ SEÇİLMİŞTEN ÇOK ÇIKARSA
28.02.2011   “YENİ DADAŞLIK RUHU”NU İHYA VE KENT GELECEĞİNİ İNŞA DAVASI
06.03.2011   YAŞASIN, BEN DALKAVUĞUMU BULDUM!
13.03.2011   MİLLETVEKİLLERİNE TEŞEKKÜRLER,ADAY ADAYLARINA BAŞARILAR…