Erzurum'un ilk düşünce derneği
                                 gönülde, fikirde, eylemde biriz; şehrimiz için varız                       28.11.2021 Pazar
Prof. Dr. Fatih ERTAŞ
17.02.2011
Erzurum Turizminde Önemli Bir Aktör: İran

2011 Üniversite Kış Oyunları’na katılmak ve tatilimizi geçirmek üzere Erzurum’da bulunduğum sırada Erzurum Alışveriş Merkezinde gezinirken bir grup İranlı ile karşılaşmış ve biraz da kendileriyle ilgilenmek amacıyla onlarla sohbet etmiştim. İran’ın Urumiye şehrinden olduklarını öğrendiğim grup, hem kış oyunlarını seyretmek hem de gezip alışveriş yapmak üzere Erzurum’a geldiklerini söylerken, ellerindeki alışveriş çantalarının çokluğu da dikkat çekiciydi. Bu arada oyunlara önceden bilet alamadıklarından Erzurum’a geldiklerinde bilet bulamamanın üzüntüsünü dile getirirken, Erzurum’u çok sevdiklerini ve fırsat buldukça buraya gelerek zamanlarını geçirdiklerini de söylediler. Sohbetimiz sırasında öğrendiğim kadarıyla, son bir yılda, Urumiyelilerin gezmek ve alışveriş yapmak için Erzurum’u daha çok tercih ettiklerini, tercih nedeni olarak da ilin kış oyunlarıyla daha öne çıkmasını gösterdiler.

Aktardığım bu kısa anekdotla, çok önemli bir gerçeğe dikkat çekmek istiyorum. Bu gerçekte Erzurum’un 2011 Winter Universiade ile birlikte artık bölgesinde önemli bir turizm merkezi olduğu ve İran’ın da bu turizm potansiyelinin önemli bir parçası olduğudur. Nitekim, Ulusal bir sinema firmasının yetkilisinin de Erzurum Alışveriş Merkezindeki şubelerinin İranlı müşterilerle dolup taştığını ve bugüne kadar İran’dan Erzurum’a 3 bin kişinin gelip film seyrettiğini açıklaması da bu gerçeği doğrulamaktadır.

Muhakkak ki, Kış Oyunları Erzurum ekonomisine büyük bir doping olmuştur. Bunda en büyük pay hiç şüphesiz hükümetin bir kente yaptığı en büyük spor yatırımı olarak zihinlerde yer tutan 550 milyon TL’lik tesis yatırımının Kış oyunları için Erzurum’da yapılmış olmasıdır. Bunun bir sonucu olarak, 10 gün süren Kış Oyunları boyunca Erzurum ekonomisine yaklaşık 6 milyon dolarlık bir girdinin sağlanmış olması da bu dopingin kalıcı olduğunun bir göstergesidir.

Tüm bu olumlu gelişmeler şunu göstermektedir ki; Erzurum artık dünyanın hem önemli bir kış sporları merkezi hem de önemli bir turizm merkezidir. Erzurum’un bu özelliklerini zaman içerisinde daha da geliştirerek devam ettirebilmesi bundan sonra karşısına çıkan tüm fırsatları iyi değerlendirmesine bağlıdır. Dolayısıyla son bir yılda, komşu ülke olan İran’ın Erzurum’a artan ilgisi de bir fırsat olarak görülmelidir.

 


Yazarın Önceki Yazıları
12.01.2011   Esnafın 2011 Olimpiyatlarından Kazançlı Çıkabilmesi İçin Öneriler