Erzurum'un ilk düşünce derneği
                                 gönülde, fikirde, eylemde biriz; şehrimiz için varız                       24.06.2021 Perşembe
Vahdet Nafiz AKSU
23.01.2011
YAĞDIR MEVLAM KAR

Özellikle gıda ve hizmet sektörünün yerel ürünleri sunarken kalite ve fiyat konusunda daha da titiz davranmaları lazım… Yerel yöneticilerin kılı kırk yarma zamanı… Büyük dadaşlık vasıflarımızı “alt düzey turizm aç gözlülüğüne, açıkgözlülüğüne” feda etmemeliyiz…


Son günlerde kiminle karşılaşsam aynı hitaba muhatap oluyorum:

“Palandöken’de yeterli kar yok mu? Haberlerden izlediğimize göre suni kar tedbirleri alınıyormuş… Dua ediyoruz kar yağması için.”

Şu anda karşılaşmalar için bir sorun gözükmediğini, ancak yağarsa iyi olacağını söylediğim bir Erzurum dostu dedi ki:

“Biletlerimizi ayırtmışız, kalacak yerimizi ayarlamışız, oyunlar süresince Erzurum’dayız, inşallah… Beyaz kar zerrelerini yalayıp Palandöken zirvelerinden şehre süzülecek güneş ışıklarını arayacak gözlerim… Tüm binaları beyaz pamuğa sarılmış gibi karlar içinde hayal ediyorum. Secdeye varmak için toprağa hamle etmiş kar yüklü ağaç dalları… Ve tertemiz bir ayaz… Bembeyaz bir Erzurum…”

Çocukluğu Erzurum’da geçmiş dostumun bu romantik hayalleri beni de sarıp sarmalıyor. Dostumun bu hoş tasviriyle eski günlere gidiyorum, beyaz gelinliğine bürünmüş bir Erzurum hayaliyle şenleniyorum.

Ankara’da şunu müşahede ettim. 2011, halkımızdaki samimi Erzurum sevgisinin riyasız, garazsız açığa çıkmasına vesile oldu.

Konu hakkında sohbet ettiğimiz dostlar, bu işin üstesinden gelmemizi diledikten sonra şu kanaatlerini açıkça dile getiriyorlar: “Erzurumlu zor işlerin adamıdır, misafirperverdir, bu işin içinden de yüzünün akıyla çıkacaktır…”

Çok içtenlikle vurgu yapılan “Erzurum Misafirperverliği”ne halel getirecek en küçük kabahatlerden bile kaçınmalıyız…

Evet, mübalağasız söylüyorum, Türkiye’nin kalbi Erzurum için atıyor. Bu sevindirici tablo elbette bizlere onur veriyor, ama büyük sorumluluklar da yüklüyor.

Özellikle gıda ve hizmet sektörünün yerel ürünleri sunarken kalite ve fiyat konusunda daha da titiz davranmaları lazım… Yerel yöneticilerin kılı kırk yarma zamanı… Büyük dadaşlık vasıflarımızı “alt düzey turizm aç gözlülüğüne, açıkgözlülüğüne” feda etmemeliyiz…

Yüzyılların alnımıza bir şanlı “alamet-i farika” gibi mühürlediği Erzurumluluk vasıflarını üç beş kuruş için heba etmeye kimin hakkı var?

Şunu da belirtmeden geçemeyeceğim…

Bu işle görevli herkes elinden geleni yaptı.

Emek harcadı, alın teri döktü. Bu emeklerin başarıyla taçlanması için artık dişimizi sıkma zamanı… Aman gevşemeyelim, rehavete kapılmayalım.

Bu tür bir büyük organizasyonu ilk kez düzenliyoruz… Her zaman üstün gayret, titiz çaba, sınırsız iyi niyet tecrübesizliğin muhtemel küçük kusurlarını örtmeye kâfi gelmeyebilir.

Özellikle yerel medya ve burada görev yapacak ulusal basın pireyi deve yapmamalı… Söz konusu Erzurum olunca, “Kol kırılırsa yen içinde kalmalı” 

Kış turizmde Erzurum, bugüne kadarki performansıyla  “iyi” olmayı başardı, bu organizasyonda başarılı olursa “en iyi olma” menziline girmiş olacak… Bu da biraz imaj işi, başarıyı dünyaya pazarlayabilme beceresi…

Sözün sonunda biz de milletin kar duasına âmin diyelim ve “Yağdır Mevla’m kar” niyazımızı tekrarlayalım!


Yazarın Önceki Yazıları
24.05.2010   Doku Mühendisliği Bölümü Açabilir miyiz?
21.07.2010   ORGAN NAKLİ MERKEZİ'NİN YENİ DÖNEMİ
28.07.2010   ERZURUM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
09.08.2010   ADINA ERZURUM DEMİŞİZ
23.08.2010   ENER STRATEJİ MERKEZİNİN SON ÖNERİSİ
30.08.2010   KİMİ NE HAKLA, NASIL AFFEDECEKSİN?
30.09.2010   İKİ HALK BİR MİLLET, TEK EĞİTİM DİLİ TEK DEVLET
04.10.2010   Erzurum, Hafızasını yitirmiş bir şehir olmamalı
11.10.2010   HANEFİ AVCI DİYOR Kİ
21.10.2010   BİR BULUT VARDI YAYLADA
01.11.2010   MALATYA GÜNLEDİNDE KADAYIF DOLMASI YEMEK
16.11.2010   KURBAN İLE KURBAN OLDUN MU SEN?
27.12.2010   ALAVERE DALAVERE DEVLET ÖCALAN'I SALIVERE
13.01.2011   ERZURUM ZİRVESİNİN ÖNEMİ
15.01.2011   ERZURUM “MIKNATIS ŞEHİR“ OLABİLECEK Mİ?