Erzurum'un ilk düşünce derneği
                                 gönülde, fikirde, eylemde biriz; şehrimiz için varız                       23.06.2021 Çarşamba
Nevrettin ÇAĞLAR
14.01.2011
INTERNET

İnternetin ne olduğunu sorusuna aşağı yukarı aşağıdaki cevapları alırız.

İnternet bir yaşam biçimidir.

İnternet gerçek demokrasidir.

İnternet bilgiye ulaşmanın en hızlı yoludur.

İnternet özgürlüktür.

İnternet bilginin paylaşıldığı ortak bir platformdur.

Bu tanımlamaların hepsinin de uygun olduğunu kabul etmekle birlikte,  son WikiLeaks skandalı bizi başka düşüncelere sevk etmek durumunda kaldı. Acaba bilgilerimizi herkesle paylaşmak zorunda mıyız? Veya bilgi saklamak imkansız mıdır?

Veya madem bilgileri saklamak imkansız, o zaman bu bilgiyi herkesle paylaşmalı mıyız?

Bilişimciler tüm bu düşünceler ışığında, aynı zamanda bilgi güvenliği için yeni teknikler aramaya başladılar bile. Çünkü her bilginin paylaşılmasının çok doğru olmadığı kanaati daha yaygın olduğu noktasında fikirler yoğunlaşmış durumdadır.

İnternetin hızla yaygınlaştığı günümüzde, bu teknoloji sayesinde demokratikleşmeye de bir ivme kazandırdığı söylenebilir. İnternet sayesinde bütün toplum kesimleri kendi düşüncelerini çok rahat bir şekilde açıklama ve kamu oyuna aktarma imkanı bulduğu gibi,  farklı toplum kesimlerinden de hoşgörünün arttığına şahit oluyoruz.

İnternetin çok yararlı işlevinin yanı sıra, bu kadar çok yaygınlaşmasının getirdiği sağlıksız bilgiler de her geçen gün artmaktadır. Popüler bir sitede yayınlanan gerçek dışı bir haber çok sayıda insan tarafından tıklandığından arama motorları tarafından en üst sıralara yerleştirilmektedir.

Bu durumda doğru bilgiye erişmek zorlaşırken, yanlış bilgi daha çok yaygınlaşmaktadır.

Ancak bu olumsuzluklar teknolojinin en önemli aracı olan Internet’in yararlarına gölge düşürmez. Fakat Internet’ten faydalananların tüm bunları göz önüne alarak, daha fazla araştırma yaparak istedikleri bilgiye ulaşmaları gerekir. Araştırdıkları veya ihtiyaç duydukları bilgilere erişmek için ilk buldukları bilgi  veya haber ile yetinmemelidirler. O haber veya bilgi ile ilgili bir çok siteden faydalanmalıdırlar.

Yazarın Önceki Yazıları