Erzurum'un ilk düşünce derneği
                                 gönülde, fikirde, eylemde biriz; şehrimiz için varız                       23.06.2021 Çarşamba
Prof. Dr. Fatih ERTAŞ
12.01.2011
Esnafın 2011 Olimpiyatlarından Kazançlı Çıkabilmesi İçin Öneriler

 

2011 Üniversite Kış Olimpiyatlarının başlamasına sayılı günler kaldı. Oyunların başarılı bir şekilde sürdürülebilmesi ve sonunda da Erzurum’un kazançlı çıkabilmesi için, bir Erzurum nefesini tutmuş dua ediyor. Emeği geçenlere şimdiden teşekkürler...

Elbette ki kış oyunlarından her açıdan fayda sağlanılması Erzurum için dönüm noktası denecek ölçüde önemli bir fırsat olacaktır. Fırsatların her açıdan değerlendirilmesi önem arz ediyor. Örneğin milli sporcularımız, belki de ilk defa katılacakları müsabakalarda derece alarak bundan sonraki spor yaşamlarında kariyer fırsatı elde edebilmeyi, Erzurum halkı ise şehrin tanınırlığının uluslar arası düzeye ulaşmasını arzu etmektedir. Bu örnekleri artırmamız mümkün. Ancak, her yönüyle geniş olan bu istek ve arzuların gerçekleşebilmesi ve esmekte olan olumlu havanın devam edebilmesi için oyunların ekonomik getirisinin de olması; yani küçük büyük tüm işletmelerin kazanması da şart.

Bu nedenle her türlü ayrıntıyı iyi değerlendirmemiz lazım. Yaklaşık on gün sürecek bu etkinlikte, esnafların gelirlerini en üst düzeye taşıyabilmeleri ve bunun devamının sağlanması için bazı küçük ama bir o kadar da önemli hususları göz önünde bulundurmaları gerekiyor.

·       Çarşı veya iş merkezi gibi mekânlarda faaliyet gösteren her esnaf grubu olimpiyat süresince kendi aralarında bir araya gelip “deneyim paylaşım toplantıları” yaparak, durum değerlendirmesi yapmalı ve karşılaşabilecekleri sorunlara ortak çözüm aramalıdır.

·       Esnaflar “müşteri ilişkilerini” sıcak tutmalı, onlara samimi içten davranmalı ve güler yüz göstermelidir.

·       Esnafların gelen turistlerle iletişim sağlayabilmeleri için az da olsa İngilizce eğitim aldıklarını biliyoruz. Bunun pratikte uygulanması biraz zor olsa da “bilinen İngilizce birkaç sözcükle mutlaka iletişim” kurulmaya çalışılmalıdır.

·       “Ürün tanıtım etiketleri” oluşturulmalı, etiketler hem Türkçe hem de İngilizce yazılmalıdır. Örneğin, “Oltu Taşı Tespih - Glofiry of Oltu Stone” gibi.

·       Sunulacak hizmet ya da satılacak ürünlerin “döviz karşılıkları” önceden belirlenmeli ve belirlenen döviz tutarı ile karşılığı olan TL tutarı arasında bir fark olmamalıdır.

·       “İş yeri tanıtımını sağlayacak broşür ya da kartvizit” gibi yazılı dokümanlar hazırlanmalı ve bu dokümanlarda İngilizce karşılıklarına da yer verilmelidir.

·       Abartılı fiyatların kısa süreli kazanç sağlamasına aldanmayıp böyle bir kazancın kalıcılığının olmadığı asla unutulmamalı ve “makul fiyatlar” konusunda müşterilerin güvenleri tam olarak sağlanmalıdır.

·       Bütün esnaf “müşteri beklentileri” ve “müşteri profili” hakkında tam bilgi sahibi olmalıdır.

·        Her türlü ürün satışında ve sunulan hizmette “kaliteden ödün verilmemesi” gerektiği unutulmamalıdır.

 


Yazarın Önceki Yazıları