Erzurum'un ilk düşünce derneği
                                 gönülde, fikirde, eylemde biriz; şehrimiz için varız                       23.06.2021 Çarşamba
Vahdet Nafiz AKSU
13.01.2011
ERZURUM ZİRVESİNİN ÖNEMİ

ü Erzurum, memnuniyetle gözlemliyoruz ki “Bölgesel metropol” olma yolunda emin adımlar atıyor. Bu adımların amaçlanan hedefe emniyetle ulaşması, Hükümet nezdindeki alakanın devamına bağlı.

ü Sayın Başkanın bu tür organizasyonlara önayak olmaya devam etmesi, hamisi olduğu 2011’i, kalıcı bir kalkınma hamlesine dönüştürecektir.


Beyaz gelinliğine bürünmüş Palandöken’in zirvesinde iki Başbakan, Bakanlar ve Büyükelçilerden oluşan bir uluslar arası zirve… Palandöken Gazetesi bu haberi, çok haklı olarak “Tarihi Gün” manşetiyle duyurmuş okuyucularına…

Erzurum’a çok yakışan bu tabloyu, Sayın Başbakan’ın ilgisine borçluyuz, teşekkür ederiz… Elbette, tesislerin açılışı da,  Sayın Başbakanların  ‘ikili çalışma’ programı da önemli. Ama asıl önemli olan böyle bir toplantının Erzurum’da yapılmış olması… Böyle bir iradenin teşekkül etmesi…

Yüksek düzeyde toplantıların belli aralıklarla şehrimizde tertiplenmesi “ERZURUM’U TURİZM VE YÜKSEK DİPLOMASİ ÇALIŞMALARINDA ODAK ŞEHİR” haline getirecektir.

Erzurum, memnuniyetle gözlemliyoruz ki “Bölgesel metropol” olma yolunda emin adımlar atıyor. Bu adımların amaçlanan hedefe emniyetle ulaşması, Hükümet nezdindeki alakanın devamına bağlı.

Sayın Başkanın bu tür organizasyonlara önayak olmaya devam etmesi, hamisi olduğu 2011’i, kalıcı bir kalkınma hamlesine dönüştürecektir.

Nasıl mı?

Cevabı, Pazartesi günkü yazımda vardı. Bu görüşler ışığında o yazıya bir kere daha göz atalım mı?

http://www.palandokengazetesi.net/haber_detay.asp?News=21685


 

DEVAMSIZ YORGO!

 

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu'nun, Erzurum'a gelmesini de önemsemiştik. "Ne olacak yani, bir komşu ülke Başbakanı'nın bir gecelik ziyareti şehre ne kazandıracak" diyenler olabilir.

 

Biz meseleye "Palandöken gibi bir zirvenin uluslar arası siyasi ve diplomatik zirvelere ev sahipliği yapması" açısından baktık. Halen de o kanaatteyiz.

 

Nereden bilebilirdik böyle bir zirvede bir misafirin "Zırvalayacağını."

 

Sen gel ülkenin milli konularda en duyarlı halkına hitap ederken "Türkiye'yi işgalci" ilan et! Başbakan düzeyindeki misafir, candan ilgi gördüğü ülkede konuşurken, özel bir dikkat ve özenle seçmelidir cümlelerini, değil mi? Yorgo öyle yapmadı, Erzurum tabiriyle devamsızlıkta çok ileri gitti...Ayıp etti... Yuhalanmadıysa dadaş'ın misafirperverliğine şükretsin...

 

Alkışlamaya gelince...Erzurumlunun dillere destan  zerafeti, herkesçe malum  üstün dadaşlık  terbiyesi özellikle yabancı konukları başüstünde tutmayı gerektirir. Yunan Başbakanın avuçlar patlayıncaya kadar alkışlanmasına bu açıdan bakmak lazım...

 

Konuğa usulünce  alkış tutmak erdemdir, lakin cömertçe atılan sloganlardan  birçok hemşehrim gibi ben de rahatsız lodum. 

 

Hemen söyleyelim, alkışa kalabalık iştirak etti, ancak sloganları tüm Erzurumluya maletmek haksızlık olur.

 

Söz buraya gelmişken, solgan yağcılığını adet haline getiren gruplara diyeceklerim var.

 

Ne olur şu "Erzurum seninle gurur duyuyor" sloganını çok idareli kullanalım...Bu hitaba layık olanlara haykırın, tamam, ama lütfen titiz davranın ki bu mühim söz ayağa düşmesin...

 

Bakın, ağzımızı "... Sen bizim her şeyimizsin" sloganına o kadar talimli hale getirmişiz ki... Yorgo’ya bile ihsan etmişiz bu vıcık vıcık yağ kokan ‘sözcük alkışı”nı...

 

Yorgo için patlatılan sloganları okuyunca, olur olmaz yerlerde bizim ekabiranın, olur olmaz adamları omuzlayıp "Erzurum seninle gurur duyuyor" haykırışlarını hatırladım.

 

Vaktiyle en külüstür adamlara bile ikram edilen omuzlar aklıma geldi.  Huzurum kaçtı, rahatsız oldum...

Dadaşın kişisel duruşu gibi, toplumsal duruşu da hançer barındaki vakur, ağır, okkalı figürler gibi olmalı...Dadaşlık bir yaşam biçimidir, tarifle olmaz... Bilmem anlatabiliyor muyum?


Yazarın Önceki Yazıları
24.05.2010   Doku Mühendisliği Bölümü Açabilir miyiz?
21.07.2010   ORGAN NAKLİ MERKEZİ'NİN YENİ DÖNEMİ
28.07.2010   ERZURUM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
09.08.2010   ADINA ERZURUM DEMİŞİZ
23.08.2010   ENER STRATEJİ MERKEZİNİN SON ÖNERİSİ
30.08.2010   KİMİ NE HAKLA, NASIL AFFEDECEKSİN?
30.09.2010   İKİ HALK BİR MİLLET, TEK EĞİTİM DİLİ TEK DEVLET
04.10.2010   Erzurum, Hafızasını yitirmiş bir şehir olmamalı
11.10.2010   HANEFİ AVCI DİYOR Kİ
21.10.2010   BİR BULUT VARDI YAYLADA
01.11.2010   MALATYA GÜNLEDİNDE KADAYIF DOLMASI YEMEK
16.11.2010   KURBAN İLE KURBAN OLDUN MU SEN?
27.12.2010   ALAVERE DALAVERE DEVLET ÖCALAN'I SALIVERE