Erzurum'un ilk düşünce derneği
                                 gönülde, fikirde, eylemde biriz; şehrimiz için varız                       27.07.2021 Salı
TARİHLE EKONOMİYİ BULUŞTURALIM

Erzurum Düşünce ve Strateji Merkezi (ENER)  İzmir iktisat Kongresi modelinin Erzurum’da da hayata geçirilmesini gündeme taşıdı. Tarihi 23 Temmuz Erzurum Kongresi yıldönümleri kapsamında gerçekleştirilmesinin kaydedildiği ekonomi kongresi teklif sunumunda, "Erzurum;  millet, devlet ve hükümet ricalinde gönül kredisi yüksek bir şehirdir. bunu ulusal çaptaki etkinliklerle yatırım ve kalkınma hamlesine dönüştürebiliriz" vurgusu yapıldı.

ENER ÖNERDİ

ENER Yönetim Kurulu Başkanı Vahdet Nafiz Aksu, Erzurum Kongresi’nin yıldönümünde “23 Temmuz Erzurum Ekonomi Kongresi” önerisinde bulundu.  23 Temmuz 1919’da gerçekleştirilen kongre sonrasında istiklal mücadelesinin en önemli kararlarının dünyaya ilan edildiğini hatırlatan Aksu, “ 3 Temmuz’da Erzurum’da başlayan süreç, Türkiye cumhuriyeti için ‘her şeyin başladığı’ tarihtir. Böyle muhteşem günlerin yıldönümlerinin yeni dirilişlere, yeni silkinişlere, yeni atılımlara kılavuzluk edecek muhteva ve şuurda kutlanması gerekiyor.” dedi.

23 TEMMUZ ERZURUM EKONOMİ KONGRESİ VE GEREKÇE

ENER Başkanı Aksu tarafından yapılan öneri sunumunda,  “ Şimdiden hızlı bir hazırlık çalışması yapılırsa 23 Temmuz 2014’te ilk Erzurum Ekonomi Kongresini toplayabiliriz. Böyle bir etkinliğin, şehir kalkınması açısından önemli olduğuna inanıyoruz.23 Temmuz kongre yıldönümünü, alışılagelmiş kutlama kalıplarının dışına taşımamız mümkün.  Büyük bir tanıtım ve ekonomik etkinlik paketine dönüştürülecek etkinlikler zincirini “23 Temmuz Ekonomi Kongresi” başlığı altında formüle edebiliriz.” ifadelerine yer verildi.

EKONOMİ KONGRESİ’NİN ÇERÇEVESİ

Sunumda, 23 Temmuz Ekonomi Kongresinin genel çerçevesi çizilerek,’Her yılın 23 Temmuz’unda başlayıp, 3 gün sürecek ekonomi kongresinde her yıl şehrin ekonomik öncelikleri, acil yatırım ve hizmet ihtiyaçları üzerinde görüşmeler yapılabilir. Ortak akıl zemini yaratılarak müşavere ortamında değişik fikirlerin tartışılmasına imkan ve fırsat tanınabilir.  Türkiye’nin dört bir bucağına dağılmış akademisyen, yönetici, iş adamı hemşerilerimizin bir araya geleceği bereketleri beyin fırtınası ortamında önümüzdeki yılın ‘ekonomik acil eylem planı’ belirlenebilir. Vizyon güncellemesi yapılabilir.“ kaydı düşüldü.

GENİŞ ÇAPLI DESTEK VE KATILIM BEKLENTİSİ

Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Vilayet, 2 Üniversite ve ETSO organizasyonun önderliğini yapması teklif edilen etkinlik bazında ülke çapındaki hemşehri dernek ve vakıflarının organizasyona katkı vereceği belirtildi. Etkinliğe siyasi çevrelerin de büyük alaka göstereceğine dikkat çekilen sunumda, Geleneksel hale getirilecek “23 Temmuz Ekonomi Kongresine Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakanlar ve üst düzey bürokratların iştirak edecekleri de hatırlatıldı.

ERZURUM’A AÇILAN GÖNÜL KREDİSİ

Aksu sunumun son bölümünde Erzurum’a devlet ve siyaset ricalinin ‘gönül kredisinin sonsuz olduğuna işaret ederek, “ Bunu biliyoruz, seziyoruz; tezahürlerine tanıklık ediyoruz. Yeter ki şehir olarak biz bundan istifade etmesini bilelim; sevgiyi, şükranı, ilgiyi kelimelerin manyetik alanından çıkarıp eyleme tahvil edelim.  Önce biz hiç aklımızdan çıkarmayalım; Erzurum, sadece tarihi ile değil, hali ve istikbaliyle de büyük önem atfedilen bir ‘yüksek ruhlu şehir’dir. Hatırı, millet nezdinde Palandökenler kadar yücedir.  Öyleyse gelin konu üzerinde ciddiyetle duralım. 23 Temmuz’u vesile kılarak “Erzurum’u Dünya Kenti Haline Getirme ” stratejilerini ulusal boyutta tartışacağımız bir zemin yaratabilir miyiz, düşünelim, taşınalım. “ dedi.Facebookta Paylaş      Arkadaşına Öner