Erzurum'un ilk düşünce derneği
                                 gönülde, fikirde, eylemde biriz; şehrimiz için varız                       27.07.2021 Salı
KIŞ TURİZMİ İÇİN KÖİ PROJELERİ ŞART

ENER AÇIKLADI:

-KIŞ TURİZMİ İÇİN “KARŞILA, AĞIRLA, UĞURLA” FORMÜLÜ…

-ENER BAŞKANI VAHDET NAFİZ AKSU

-“KIŞ TURİZMİNİ KÜRESEL HALE GETİRMENİN YOLU KÖİ’DEN GEÇİYOR”

-“SAYIN VALİ’NİN PALANDÖKEN’E GELEN TURİSTİ ŞEHRE İNDİRME PROJESİNİ DESTEKLİYORUZ.”

 

Erzurum Düşünce ve Strateji Merkezi(ENER) Başkanı Vahdet Nafiz AKSU, Erzurum’un kış Turizminde dünya merkezi konumunu koruyabilmesi için küresel bakış açısına ihtiyaç olduğunu belirterek “Kuş turizmi için Ener’in bir formülü var; KARŞILA-AĞIRLA-UĞURLA” dedi.

Erzurum Valisi Dr. Ahmet Altıparmak’ın Palandöken’e gelen turistleri şehre indirme projesini desteklediklerini dile getiren Aksu, “Havalimanı-Palandöken-Havalimanı güzergâhından ibaret bir seyahat programına turizmin faaliyeti gözüyle bakamayız” şeklinde konuştu.

ENER Başkanı Aksu’nun Konuya ilişkin açıklaması şöyle:

Erzurum Valisi Dr. Ahmet Altıparmak’ın başkanlığında yapılan turizm toplantısında, Palandöken’e gelen turistlerin şehre de indirilmesi yönünde karar alınmasını çok olumlu buluyoruz.

Kış Turizmi başta olmak üzere, inanç turizmi, sağlık turizmi, alanlarında şehri cazibe merkezi haline getirmeye yönelik ‘Bütünsel politikalar’ üzerinde çalışmalar yapılmalı. Bu konuda duyarlılığını eyleme dönüştüren Sayın Vali’nin çabalarının kısa sürede sonuç vereceğini umut ediyoruz.

Turistsiz turizm mümkün olmayacağına göre, elbette ilk hedef Erzurum’a turist çekmek. Erzurum’a ayak basan turist sayısını artırmaya yönelik sistemli çabalara ihtiyaç var.

Bu çabaların başında, uluslararası boyutta tanıtım çalışmaları geliyor.

‘TEHLİKELİ TANITIM’ TUZAĞI…

Gerekli altyapıyı hazırlamadan, ağırlama ve konaklama koşullarını iyileştirmeden girişilecek tanıtım çabalarının sonuç vermeyeceği açıktır. Tanıtım ve reklamla şehri getirmeyi başardığınız dünya gezginlerini, şehirden mutlu ve memnun şekilde uğurlayamazsanız, yaptığınız ‘Tehlikeli tanıtım’ haline gelir ve ters teper.

ENER’İN ‘KARŞILA, AĞIRLA UĞURLA’ FORMÜLÜ

ENER olarak bütünsel bir Turizm Vizyonuna ihtiyaç duyuyoruz. Bunu Karşıla, Ağırla, Uğurla formülü ile özetliyoruz.

Turistlerin geldikleri noktada, havalimanında şehrin güleç yüzü ile karşılanması lazım. Turisti sırf döviz makinesi, kazanç aracı olarak gören bir anlayıştan dadaşça misafirperverliğe geçiş yapmamız gerekiyor.

Evimize gelen misafir özeni ile karşılayacağımız gezginleri, en iyi şekilde ağırlamak ikinci önemli görev olarak algılanmalı. Turisti havalimanı-otel koridoruna ancak bir kere hapsedebiliriz. Bir kere gelenin bir daha gelmek istemeyeceği bir şehri, küresel turizm merkezi yapamazsınız. O nedenle otelden, yiyecek mekânlarına, eğlence merkezlerine kadar bir altyapı dizaynına ihtiyaç var.

Dünya gezginlerinin güleç karşılanıp, misafirperverlikle ağırlanmalarının yanı sıra, memnun ve mutlu bir şekilde uğurlanması da sihirli turizm zincirinin son halkasını teşkil ediyor. Bu konuda da gerekli tertibatın alınması gerekiyor.

TANITIM VE REHBERLİK HİZMETLERİNDE ÇÖZÜM ORTAKLIĞI

ENER olarak tüm turizm faaliyetlerinde kamu-özel sektör işbirliğine ihtiyaç olduğuna inanıyoruz. Turizm, Kültür ve Gençlik Spor Müdürlüğü eliyle yürütülen tanıtım, karşılama, konaklama, ağırlama faaliyetlerinin uluslararası kalite düzeyini yakalayamayacağı kanısındayız. Bu alanlarda profesyonel özel sektör kuruluşlarıyla sürekli işbirliğini gerekli görüyoruz.

ÖZELLEŞTİRME BİR AN ÖNCE TAMAMLANMALI, KÖİ PROJELERİNE AĞIRLIK VERİLMELİ  

Mevcut tesislerin halk ve kamu yararına yöntemlerle özelleştirmesi bir an önce tamamlanmalı. Daha önce başlatılan ve Özelleştirme Başkanlığı’nca belli bir aşamaya getirilen bu çalışmaların bir an önce bitirilmesi önem taşıyor.

Başta Turizm olmak üzere diğer yerel kalkınma projelerinde, eski adıyla yap-işlet-devret; yeni yasal adıyla Kamu Özel Sektör İşbirliği (KÖİ) yöntemi devreye sokulmalı. Şehir kalkınmasında bu yöntem sihirli sonuçlar verebilir.

SAYIN VALİ’NİN MÜJDELERİ UMUT VERİCİ

Valisi Dr. Ahmet Altıparmak turizm sektörün önde gelen temsilcileri ile bir araya gelerek tıkanıklık yaşanan noktaları ve çözüm aşamalarını masaya yatırmasının kısa zamanda meyvelerini vereceğine inanıyoruz.

 Erzurum’da önümüzdeki yıl 10 bin metrekare kapalı alana sahip fuar alanı ve kongre merkezi yapılması için Büyükşehir Belediyesinin çalışmalara başlamasını önemli bir adım olarak görüyoruz.

Sayın Vali’nin Turizm alanında Körfez ülkelerine yönelinmesi fikrini olumlu görüyor, destekliyoruz. Turistin şehre inmesine yönelik çalışmaların büyük bir paket halinde ele alınması gerekiyor. Konuyu sadece kültür noktalarının ziyareti şeklinde algılamak yetersiz kalır.

 

 HABARİN YER ALDIĞI BAZI SİTELER

 

http://www.haberf.com/erzurum/ener-den-kis-turizmi-icin-karsila-agirla-ugurla-formulu-15249.html
*
http://www.radarhaber.com/haberler/22/ener-formulu_2212.html
*
http://www.stargundem.com/ajanslar/enerden-kis-turizmi-icin-karsila-agirla-ugurla-formulu-448562.html
*
http://haberciniz.biz/enerden-kis-turizmi-icin-karsila-agirla-ugurla-formulu-2295111h.htm
*
http://www.haber3.com/enerden-kis-turizmi-icin-karsila-agirla-ugurla-formulu-haberi-2209986h.htmFacebookta Paylaş      Arkadaşına Öner